Równowaga życia – część V: Inna Droga

Kiedy widzimy szczęśliwych i zrealizowanych ludzi, myślimy często: „też tak chcę, też mogę to zrobić, też mogę taki być.” I to prawda, tylko że w takich momentach często wpadamy w pułapkę naśladowania. Naśladujemy nasz wzorzec, a nie osiągamy tych samych efektów.

Dzieje się tak dlatego, że nie możemy skopiować, przenieść na siebie zewnętrznych wzorców. Jednak szukamy dalej, mając nadzieję, że tym razem się uda. Niestety, znowu się nie udaje. Próbujemy tak wiele razy. Jednocześnie przez większą część życia jesteśmy pod wpływem bliskich, którym ufamy bardziej niż sobie. Każde takie zaufanie kończy się rozczarowaniem. Kiedy już jesteśmy zawiedzeni tymi poszukiwaniami, kiedy przeżyliśmy wiele rozczarowań, wtedy nieśmiało zaczynamy zdawać sobie sprawę, że musi być inna droga.

Właśnie wtedy mamy szansę znaleźć tę drogę w naszej duszy. Nawiązanie kontaktu z duszą pozwoli nam odzyskać siły na podążanie własną drogą. Żeby osiągnąć cel, którego pragnie dusza, musimy być świadomi tego celu i zmian, które powstają na naszej drodze. Podążanie własną drogą wymaga uwagi i zaufania wobec własnej duszy, wtedy możemy dostrzec jej niepowtarzalność. Tylko nasza dusza zna nasze zdolności i możliwości. Tylko ona może pokazać nam kierunek podróży. Nigdy nie powielimy czyjegoś sukcesu. Każdy z nas musi znaleźć swoją wyjątkowa drogę.

Aleksander Deyev