Odnalezienie indywidualności

Pielęgnowanie indywidualności

„Przestań udawać kogoś innego niż jesteś”

To kolejne z prostych zdań jakie usłyszałem od swojej Duszy. Im dłużej wybrzmiewało on we mnie zaczynałem rozumieć, że oznacza znacznie więcej niż na początku mi się wydawało.

Najczęściej rezygnujemy z naszej indywidualności, kiedy szukamy akceptacji wśród naszej rodziny, znajomych, współpracowników. Szukamy jej z powodu braku miłości, którą odczuwamy w sobie. Nauczono nas, że jej źródło jest poza nami. Zaczynamy tworzyć obraz samego siebie, który spełnia pragnienia innych ludzi. Realizujemy ich wizję naszego życia. Pomimo, że zdarza nam się dostrzec wysiłek jaki wkładamy aby być „kimś”, często z uporem decydujemy się aby go podejmować. Żyjemy na głodzie miłości, zależni od tego czy otrzymamy ją od innych. Żebrzemy o jej okruchy, nie będąc zdolni dać ją sobie.

Indywidualność może zacząć w nas kiełkować dopiero kiedy nauczymy się dawać miłość sobie. Zaczynamy odzyskiwać nasze życie! Zaczynamy rozumieć, że tak naprawdę do tej pory jeszcze w ogóle nie żyliśmy. Zamiast nas żyła sztuczna postać, którą karmiliśmy każdego dnia.

Dlatego kiedy Dusza wraca do naszego życia po wielu latach nieobecności odczuwamy jakbyśmy rodzili się na nowo. Kiedy jej przy nas nie ma, tą sztuczną postać nazywamy sobą. Dusza pomaga nam w wielu miejscach dostrzec granice, która jednak istnieją. Kiedy zaczyna do nas docierać, że tak naprawdę nie znamy prawdziwych siebie, mamy szansę zrozumieć, że siebie możemy poznać jedynie w związku ze swoją duszą.

Indywidualność to życie bez wysiłku. W pierwszej kolejności sami zaczynamy czuć się dobrze przed sobą, a następnie dobrze czujemy się przed innymi pozostając takimi jakimi jesteśmy, nie próbując udawać kogoś innego. To jeden z kroków, które musimy postawić na drodze do poznania indywidualność naszej duszy – naszej prawdziwej indywidualności.

Paweł Kowalski